Menu

Cięcie wodą materiałów ma już niemalże sto lat – to technologia ciągle udoskonalana, która obecnie jest wykorzystywana w obróbce wielu materiałów, między innymi kamienia, metalu, szkła, tworzyw sztucznych, także obiektów o dużych gabarytach. Dzisiaj jest ona coraz częściej używana – do dyspozycji są nowoczesne urządzenia przeznaczone do tego rodzaju prac. Zastępują one całkowicie obróbkę frezarską lub stosowane są jako jej uzupełnienie.

 

Technologia cięcia wodą (waterjet) nie jest skomplikowana. Podstawowym surowcem wykorzystywanym w pracach tego typu jest woda – jest ona stosowana samodzielnie lub też z dodatkiem specjalnych środków ściernych – mowa wtedy o cięciu hydroabrazywnym. Sama woda stosowana jest w cięciu materiałów cienkich i miękkich, na przykład tworzyw sztucznych, papieru, styropianu, natomiast do materiałów grubszych i twardszych stosuje się wodę z domieszką ścierniwa.

 

Woda lub woda ze ścierniwem płynie do dyszy tnącej urządzenia, a następnie pod wysokim ciśnieniem i z bardzo dużą prędkością kierowane są na materiał przeznaczony do obróbki. W ten sposób możliwe jest cięcie materiałów o grubości sięgającej do 200 milimetrów. Dokładność cięcia wodą wynosi przy tym 0,1 milimetra, co powoduje, że dzięki niemu wycinać można w materiałach różnego rodzaju detale – możliwe jest także wykonanie grawerunku.

 

Dużą zaletą technologii cięcia wodą jest niska temperatura tego procesu, co powoduje, że w ciętych materiałach nie zachodzą niepożądane zmiany fizyko-chemiczne. To kluczowe w przypadku tworzyw sztucznych lub materiałów powlekanych tworzywami sztucznymi. Także w obrabianym materiale nie powstają naprężenia i jego straty są niewielkie.

 

 

Dzisiaj cięcie wodą to wobec tego popularna metoda obróbki – dzięki niej można uzyskać optymalny efekt praktycznie dla każdego typu materiałów.